Mówimy po polsku! Mieszkamy i pracujemy w Bułgarii.
Na miejscu jesteś pod naszą stałą osobistą opieką!
Wyszukaj apartament
Kontakt
Waluty
Logowanie
Szybki Kontakt
Kalkulator walut

EUR = 0.0000 BGN
USD = 0.0000 BGN
BGN = 0.0000 PLN
1 PLN = 0.0000 BGN
Logowanie

Przewodnik - Sozopol
Spis treści
Przewodnik
Krótko o Bułgarii
Miejscowości
Aheloy
Carewo
Słoneczny Brzeg
Sozopol
Święty Włas
Nesebar
Posiłki
Jakie pieniądze?
Wycieczki
Pogoda
Plażowanie
Aquaparki
Transfery
Ważne telefony

 

 

Sozopol – to jedno z najbardziej romantycznych miasteczek nad Morzem Czarnym – 30 km od Burgas. Od lat ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Uznawany jest za kulturalną stolicę bułgarskiego wybrzeża. Pięknieje z roku na rok, gdyż nowe władze miasta pragną uczynić z niego prawdziwą perełkę na czarnomorskim wybrzeżu. Swoją architekturą przypomina Nesebyr. Rozpościera się na dwóch półwyspach i dzieli się na Stary i Nowy Sozopol.
Stary Sozopol zachwyca drewniano-kamienną architekturą, stylizowanymi na ludowo tawernami, kafejkami oraz nadmorską promenadą. Miasto przecina gąszcz brukowanych uliczek, a większość domów to budynki zabytkowe. Nowy Sozopol to tętniąca życiem i muzyką część miasteczka z hotelami, pensjonatami, przytulnymi restauracjami i kawiarenkami, oraz dyskotekami. Szerokie piaszczyste plaże łagodnie opadające do morza zapewniają aktywny i udany wypoczynek. Plaża dzieli się na Północną (zlokalizowaną przy starym mieście) oraz Południową (w nowej części miasta), także pomimo natłoku turystów jest zazwyczaj gdzie rozłożyć swój ekwipunek plażowy.

To właśnie tutaj wypoczywają malarze, fotograficy i wszyscy ci, którzy kochają miejsca szczególne o niepowtarzalnym uroku. Powodem, dla którego Sozopol to miejsce wyjątkowe jest fakt, że oprócz typowych atrakcji turystycznych można delektować się tu starożytnym klimatem z czasów Traków, Greków, Rzymian i Bizantyjczyków.

Historia tego miasta sięga VI w. p.n.e. Założone zostało w miejscu trakijskiej osady przez przesiedleńców przybyłych tutaj z Miletu – bogatego Centrum Jonii w Azji Małej. Antyczne miasto w przeszłości kwitło przede wszystkim jako ośrodek handlowy i portowy o czym świadczy herb miasta – kotwica. W V – tym wieku p.n.e. starogrecki rzeźbiarz Kalalis wyrzeźbił 13 metrowy posąg Apolla. Światową sławę uzyskała tablica Nagrobkowa ( praca należąca do szkoły Apollońskiej) Deonisa, syna Anaksandra. W 72 r p.n.e. miasto zostało zdobyte, obrabowane i spalone przez legiony Marka Lukullusa. Wtedy posąg Apolla został wywieziony do Rzymu jako trofeum wojenne i postawiony na Kapitolu. W IV wieku p.n.e miasto zmienia nazwę z Apollonia na Sozopol- co znaczy „miasto ratunku (zbawienia)”. W 811 r n. e chan bułgarski Krum przyłączył Sozopol do terytorium pierwszego Carstwa Bułgarskiego. Miasto znajdowało się na granicy Bułgarii z Bizancjum, ulegając korzystnemu wpływowi obydwu kultur. W drugiej połowie XVIII i w XIX wieku, w epoce renesansu bułgarskiego, Sozopol powraca do swej dawnej sławy centrum kulturalnego Bułgarii. Z tego okresu zachowały się: cerkiew Św. Bogurodzicy, cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy i kaplica św. Zosima a słynne sozopolskie domy - pomniki architektury zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO !!!.